2012. november 24., szombat

Az internet hatása az egyetemi kommunikációra

„ A beadandót küldjék el e-mailben!” „A következő órára olvassák el az anyagot, amit feltettem a közös tárhelyre!” „ Amennyiben mégis elmarad az óra, értesítem önöket kurzusmailben!” „Átálltunk az ETR-ről a Neptunra!” 

Ilyen és ezekhez hasonló jellegű bejelentésekkel szembesül az egyetemi hallgató nap, mint nap. Bár az internet alig két évtizede foglalta el helyét a nagyközönség szívében, térhódítása robbanásszerű és megállíthatatlan, többek között az egyetemek területén is. Minden változásnak van pozitív és negatív oldala, és ha egy olyan nagy közösségről beszélünk, mint egy egyetem, akkor még apróságok is döntő jelentőséggel bírhatnak.
Régen elmúltak már azok az idők, amikor a diákok a tanulmányi osztályon vagy a tanároknál iratkoztak fel személyesen a vizsgákra, és a könyvtárban folytattak hosszas kutatómunkát egy házi dolgozathoz. Ma néhány kattintással el lehet intézni a vizsgajelentkezést, hallgatói jogviszony igazolást lehet rendelni, a tanárok többségét hajkurászás helyett e-mailben is el lehet érni, ami rendkívül praktikus, hiszen tér- és időbeli távolságtól függetlenül tehetjük meg mindezt. A hallgatótársakkal való kapcsolattartás is leegyszerűsödött: szinte mindenki elérhető a Facebookon, és másodperceken belül akár több embertől is kaphatunk választ felmerülő kérdésünkre, legyen szó házi feladatról, egy tanár oktatási stílusáról vagy tanulmányi ügyekről. A közösségi oldalak nagyban hozzájárulnak az egyetemi programok széleskörű népszerűsítéséhez, hiszen akár több száz embert is meg lehet hívni egy virtuálisan létrehozott eseményre. Ennek ellenére az egyetemi kommunikációt a virtuális világ nem csak támogatja, de helyenként le is rombolja.
Az elektronikus levelezés hatására a személyes kommunikáció a tanárok és a diákok között gyorsan megritkulhat, így az egyetem azzá lehet, aminek sokan képzelik: egy nagy, névtelen olvasztótégely, ahol a tanárok nem látnak túl a masszán, amit a diákok alkotnak. Az elektronikus ügyintézés pedig néha több bajjal jár, mint előnnyel, hiszen ha még el is tekintünk a technika (mindig a legrosszabb pillanatban felbukkanó) ördögétől, egyfajta nyelvi romlással akkor is jár. A személyes ügyintézés során a végtelen türelem gyakorlása mellett a hallgatók jártasságot szereznek az adminisztratív ügyek intézésében, ami a további életük elengedhetetlen részévé válik a nyugalmas gimnáziumi évek után, és ha erre nincsenek rákényszerülve, akkor ez a mindennapokban is akadályt jelenthet.
Az internet hideget és meleget egyaránt kap, azonban szerencsére nemcsak mint elsődleges szókincs és helyesírás- pusztító szörny jelenik meg, hanem egy olyan rugalmas interaktív kommunikációs teret is szolgáltat, ami az egyetemisták életét nagy mértékben megkönnyíti.
Még akkor is, ha lefagy a tanulmányi rendszer tárgyfelvételkor.

  Írta: Kaszás Bianka Sára

(kép forrása:http://freedigitalphotos.net)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése